Pasty do zębów o niskim współczynniku ścieralności
Wszyscy doskonale wiemy, że podstawowym zadaniem pasty do zębów jest ich czyszczenie i aby było ono rzeczywiście skuteczne i przynosiło określony efekt w składach past pojawiają się substancje ścierne i polerujące, takie jak: węglan wapnia, uwodniona krzemionka, wodorotlenki wapnia i magnezu czy hydroksyapatyt. To te składniki nadają paście właściwości polerujących i czyszczących, a miarą ścieralności past są współczynniki RDA i REA.
RDA (Radioactive Dentin Abrasion) I REA (Radioactive Enamel Abrasion)
Oba współczynniki są wyznaczane poprzez szczotkowanie wcześniej napromieniowanego szkliwa lub zębiny. Podczas szczotkowania fragmenty tkanek są ścierane i przedostają się do preparatu powodując jego radioaktywność. Im więcej takich radioaktywnych cząsteczek znajdzie się w paście, tym wyższy okazuje się stopień jej ścieralności. Ciekawą sprawą jest to, że nie zawsze wartości RDA i REA idą ze sobą w parze. Okazuje się bowiem, że pasty, które działają mocno ściernie na szkliwo mogą być jednocześnie delikatne dla zębiny i odwrotnie... Ścieralność past jest kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze, tej odpowiedniej dla nas. Pasty dla osób z wrażliwymi zębami powinny posiadać niski współczynnik wynoszący nie więcej niż 45, te przeznaczone do codziennego stosowania natomiast oscylujący pomiędzy 30 - 70. Wyjątek stanowią pasty dla palaczy oraz tzw. pasty polerskie gdzie RDA przekracza 100 i wynosi nawet do 190 - 200, z ich stosowaniem powinniśmy jednak uważać i najlepiej skonsultować je wcześniej ze stomatologiem. Dlaczego? Otóż dłuższe używanie bardzo ścierniej pasty może powodować osłabienie szkliwa, odsłanianie szyjek zębowych oraz ubytki abrazyjne, a przy tym wszystkim doprowadzić do powstania nadwrażliwości zębów. Jeśli więc używacie pasty intensywnie polerującej z wysokim RDA pamiętajcie, żeby nie stosować jej codziennie, a w międzyczasie myć zęby preparatami o działaniu odbudowującym.
Skąd mamy wiedzieć jakie RDA ma stosowana przez nas pasta?
Niektórzy producenci zamieszczają taką informację na tubkach swoich preparatów w okolicach składu. Niestety nie wszyscy. Trochę poszukałam i poniżej przedstawiam kilka past z naszego sklepu wraz z informacją o ich RDA :)
- EMAG Emmi-Dent Fresh/Mild/Nature - RDA 0
- BLANX Pure Nature - RDA 20
- ENAMEL Plus - RDA 25
- SWISSDENT NanoWhitening - RDA 25
- AJONA - RDA 30
- YOTUEL Pharma - RDA 36
- AIR-LIFT - RDA 37
- YOTUEL Classic Mint - RDA 40
- VITIS Sensitive - RDA 40
- SWISSDENT Crystal - RDA 40
- PEARLS & DENT - RDA 32
- VITIS Whitening - RDA 48
- AMIN-O-MED - RDA 50
- KIN Whitening FKD - RDA 58
- MIRADENT Mirafluor C - RDA 58
- ROCS Bionica - RDA 59
- WHITEWASH Professionl Whtening - RDA 65
- MEGASONEX - RDA 70
- ROCS Coffee and Tobacco - RDA 99
- ApaCare Professonal Home - RDA ok. 180
REA - jakie powinno być?
Jeśli chodzi natomiast o wskaźnik REA, jego zalecana wartość w paście do codziennego użytku to 2-3, nie powinna przekraczać 5!!!
Pamiętajcie
To, że pasta jest mocno ścierna wcale nie musi oznaczać, że lepiej doczyści nam zęby. Badania wykazały bowiem brak zależności pomiędzy efektywnością czyszczenia, a ściernością past. Jest to spowodowane faktem, że płytka bakteryjna, którą usuwamy na co dzień jest miękka i nie wymaga wysokościernych preparatów. Świetnym przykładem delikatnych past, które mimo niskiego RDA świetnie radzą sobie z czyszczeniem zębów jest pasta VITIS Whitening, która świetnie poleruje szkliwo i usuwa osady z jego powierzchni. Współczynnik ścieralności w jej przypadku wynosi zaledwie 48. Można? Można :)
Pozdrawiam, Ania