Oferta hurtowa - kliknij tutaj

ZENDIUM GUMCARE 75ml - pasta do zębów i problemów z dziąsłami zawierająca naturalne enzymy

ZENDIUM GUMCARE 75ml - pasta do zębów i problemów z dziąsłami zawierająca naturalne enzymy

ZENDIUM BIOGUM to ochronna pasta do zębów z enzymami o działaniu antybakteryjnym, wzmacniającym i przeciwpróchniczym. Dzięki zawartości fluorku sodu pasta do zebów ZENDIUM BIOGUM chroni zęby przed powstaniem ubytków próchnicowych oraz chorobami dziąseł. Regularnie stosowania zapewnia zdrowie zębów i dziąseł, wyraźnie poprawiając ich kondycję.

18,90 zł
15,90 zł
Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł

Stany zapalne dziąseł i przyzębia to nieprzyjemne, bolesne dolegliwości, niezwykle poważne w skutkach. Najczęstszym powodem pojawienia się stanu zapalnego dziąseł jest niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej. Zalegająca w przestrzeniach międzyzębowych czy kieszeniach dziąsłowych płytka bakteryjna wywołuje stany zapalne, ból, obrzęk oraz krwawienie dziąseł. Brak regularnego, dokładnego oczyszczenia zębów ze szczególnym uwzględnieniem miejsc trudno dostępnych  prowadzi do krystalizacji płytki nazębnej w kamień nazębny, który jest przyczyną osłabienia dziąseł i odsłaniania szyjek zębowych. Zapalenie dziąseł może mieć także podłoże w chorobach całego organizmu bądź przyjmowanych lekach.

 

Odpowiednie pielęgnacją jamy ustnej przy zastosowaniu właściwych produktów pomaga zapobiegać występowaniu stanów zapalnych dziąseł. Ogromny wpływ na kondycję dziąseł ma właściwa technika szczotkowania oraz rodzaj szczoteczki do zębów. Ważnym aspektem jest również odpowiednie dopasowanie produktów do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, które odpowiadają indywidualnym potrzebom Pacjenta.

Produkty poprawiające kondycję dziąseł to pasty do zębów oraz płukanki demtystyczne  z chlorheksydyną, wyciągami z ziół i roślin o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym, a także spraye oraz niezastąpione w tej kwestii irygatory dentystyczne.

 

Zapalenie dziąseł - najczęściej popełniane błędy w codziennej pielęgnacji jamy ustnej

  • niedoczyszczanie miejsce trudno dostępnych - to poważne uchybienie w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Zalegająca płytka nazębna jest najczęstszym powodem występowania stanów zapalnych dziąseł. Ważne jest zatem wprowadzenie do codziennej pielęgnacji jamy ustnej nici dentystycznych, irygatora do zębów czy szczoteczek międzyzębowych. Redukcję płytki nazębnej skutecznie wspomagają szczoteczki elektryczne, głównie soniczne, których ruch wymiatający w połączeniu z dynamiczną akcją czyszczącą doskonale rozbija i usuwa płytkę bakteryjną. Irygator do zębów oczyszcza miejsca trudnodostępne z płytki bakteryjnej a także nie dopuszcza do odkładania się nowej płytki nazębnej.
  • zła technika szczotkowania - sposób szczotkowania ma ogromny wpływ na kondycję dziąseł. Niewłaściwe ruchy podczas szczotkowania mogą podrażniać dziąsła i wpływać na ich osłabienie. Najczęstszym objawem złej techniki szczotkowania są "pościerane" dziąsła co prowadzi do obnażenia szyjek zębowych, co z kolei rodzi problemy związane z nadwrażliwością zębową. Wszelkiego rodzaju mechaniczne uszkodzenia dziąseł w wyniku niewłaściwego szczotkowania skutkują powstaniu otarć, opuchlizny a nawet krwawienia co może skutkować pojawieniem się stanu zapalnego.
  • twarde szczoteczki do zębów - do dnia dzisiejszego pokutuje opinia, że najlepiej zęby doczyści twarda szczoteczka do zębów. Otóż, jest to największy mit, który należy między bajki włożyć. Najlepsze w codziennym szczotkowaniu zębów są szczoteczki z gęsto osadzonymi, miękkimi włóknami. Im gęstsze włosie szczoteczka posiada tym dokładniej oczyszcza powierzchnię szkliwa. Twarde włókna nie zwiększają efektywności szczotkowania a jedynie podrażniają dziąsła powodując ich zaczerwienie a czasem nawet krwawienie
  • substancje drażniące w pastach i płynach do płukania jamy ustnej - wiele produktów do pielęgnacji jamy ustnej w tym past do zębów czy płukanek dentystycznych zawiera substancje mogące podrażniać i osłabiać dziąsła. Pacjenci z delikatnymi dziąsłami, z tendencją do występowania stanów zapalnych powinni starannie dobierać pasty do zębów oraz płyny do płukania. Odradza się stosowania past o wysokim współczynniku ścieralności i elementach ścieranych zawartych w składzie pasty(tzw. pasty wybielające), gdyż mogą one podrażniać dziąsła i pogłębiać problem nawracających stanów zapalanych. Nie należy stosować również past, które zawierają SLS (sztuczny spieniacz), który podobnie jak alkohol w płukankach działa wysuszająco na dziąsła i błony śluzowe. Długotrwałe stosowanie takich produktów może działać drażniąco wywołując stany zapalne dziąseł.

 

Jak skutecznie leczyć i przeciwdziałać powstawaniom stanów zapalanych

  • dogłębne usuwanie płytki nazębnej - każdego dnia należy dołożyć wszelkich starań aby dokładnie wyszczotkować zęby a także oczyścić miejsca trudno dostępne. Zarówno szczotkując zęby szczoteczką manualną jak i elektryczną należy dokładnie wyszczotkować wszystkie powierzchnie zębów, szczególnie uwzględniając linię dziąsłową, gdzie dochodzi do odkładania płytki nazębnej. Elektryczne szczoteczki, w tym szczoteczki soniczne najlepiej i najszybciej redykują ilość płytki nazębnej doczyszczając miejsca niedostępne dla klasycznych i rotacyjnych szczoteczek dla zębów. Szczególną uwag należy poświęcić na doczyszczanie przestrzeni międzyzębowych wykorzystując do tego nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe czy irygatory do zębów.
  • używanie irygatora do zębów - osoby, u których dochodzi do nadmiernego odkładania się płytki nazębnej i częstego występowania stanów zapalnych powinny włączyć w codzienną pielęgnację jamy ustnej irygator do zębów. Strumień wody aplikowany pod ciśnieniem doskonale usuwa zalegającą płytkę nazębną oraz opóźnia jej ponownie gromadzenie. Regularne irygacje jamy ustnej nie dopuszczają do powstawania stanów zapalnych a dodatkowo irygacja będąca dobroczynnym masażem dziąseł wzmacnia i poprawia ich ogólną kondycję.
  • stosowanie produktów z chlorheksydyną - w przypadku występowania okresowego krwawienia dziąseł, podrażniania czy stanów zapalnych warto sięgnąć po produkty z chlorheksydyną, która ma działanie antybakteryjne. Chlorheksydyna łagodzi podrażnienia, wspomaga regenerację tkanek i redukcję płytki nazębnej będącej znaczącym powodem występowania stanów zapalnych. Ponad to chlorheksydyna przyspiesza gojenie ran po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej oraz minimalizuje krwawienie. Chlorheksydyna występuje w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej czy żelach do miejscowego stosowania.
  • wspomaganie naturalnej flory bakteryjnej w jamie ustnej - na zapalenie dziąseł narażone są osoby, które mają zaburzoną florę bakteryjną w jamie ustnej. Bakterie chorobotwórcze są odpowiedzialne także za występowanie stanów zapalnych i chorób dziąseł. Warto wówczas sięgnąć po produkty z enzymami naturalnie występującymi w ślinie aby wspomóc i wyrównać gospodarkę bakteryjną w jamie ustnej. Polecamy produkty Oral7, które posiadają w składzie lizozym, laktoferynę oraz glukozę i laktoperoksydazę dzięki czemu wzmacniają system ochronny śliny i zapobiegają występowaniu stanów zapalnych dziąseł. Polecamy także pasty z linii Enzycal
  • stosowanie produktów na bazie naturalnych wyciągów z ziół i roślin - obecnie na rynku dostępne są produkty naturalne, których skład bazuje na naturalnych wyciągach z ziół i roślin, które mają dobroczynne właściwości kojące, ściągające i łagodzące. Doskonale w profilaktyce leczenia stanów zapalanych sprawdzą się produkty z dodatkiem szałwii, rumianku czy aloesu.
  • odpowiednia stymulacja dziąseł - odpowiednie dotykanie dziąseł powoduje ich lepsze ukrwienie, wzmocznie i poprawę kondycji. Doskonały masaż dziąseł zapewniają szczoteczki soniczne, których ruch wymiatający jest uważany przez wielu specjalistów, jedynym właściwym sposobem szczotkowania zębów. Idealnym urządzeniem, które oprócz właściwości oczyszczających masuje dziąsła, jest irygator do zębów. Regularne stosowanie irygatora poprawia kondycję dziąseł skutecznie je wzmacniając. Szczoteczką manualną z miękki i gęstym włosiem również można wykonać doskonały masaż dziąseł. Technikę masażu najlepiej skonsultować z lekarzem stomatologiem.
  • regularna kontrola stomatologiczna niezbędna dla zdrowia zębów i dziąseł.